понеділок, 10 липня 2017 р.

Читаємо влітку. Зарубіжна література

5 клас

Казки народів світу:
Індійська народна казка «Фарбований шакал». «Панчатантра» – перша у світі фольклорна збірка, книга про основи житейської мудрості.
Японські народні казки «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик», «Момотаро, або Хлопчик-Персик» (1 за вибором учителя).
Китайська народна казка «Пензлик Маляна».
Арабська народна казка «Синдбад-Мореплавець» (третя подорож).
Брати Я. і В. ҐРІММ. «Пані Метелиця», «Бременські музиканти».
Олександр ПУШКІН. Вступ по поеми «Руслан і Людмила». «Казка про рибалку та рибку», «Казка про мертву царівну і сімох богатирів».
Ганс Крістіан АНДЕРСЕН. «Соловей», «Непохитний олов’яний солдатик», «Дикі лебеді».
Оскар УАЙЛЬД. «Хлопчик-Зірка».
Природа людини:

Читаємо влітку. Українська література

5 клас

Легенди:
«Про зоряний Віз», «Чому пес живе коло людини?», «Берегиня» (за С. Плачиндою), «Дажбог», «Неопалима купина» (за Є. Шморгуном), «Як виникли Карпати»,«Чому в морі є перли і мушлі».
Народні перекази:
«Прийом у запорожців», «Про правду і кривду», «Мудра дівчина», «Ох»,«Летючий корабель».
Літературні казки:
Іван ФРАНКО. «Фарбований Лис»,
Василь КОРОЛІВ-СТАРИЙ. «Хуха-Моховинка»,
Василь СИМОНЕНКО. «Цар Плаксій та Лоскотон»,
Галина МАЛИК. «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії».
Загадки:

четвер, 25 травня 2017 р.

Веселі сценки

Учні 5 класу у ролі героїв казкового роману Роальда Дала
«Чарлі і шоколадна фабрика»
«Гризти граніт науки» - справа  непроста і марудна. Щодня дітям доводиться запам’ятовувати масу важливої інформації, розв’язувати важкі задачі, вчити наукові терміни, писати диктанти і т. п.  І щоб хоч якось розбавити ці сірі будні, доводиться фантазувати.  Наприклад… уявити себе героєм прочитаного твору. Хоча б ненадовго вжитися в нову роль, особливо, якщо герої – улюблені.

Прочитавши роман «Чарлі і шоколадна фабрика», учні 5 класу не захотіли розлучатися з Чарлі та його сімейкою, диваком Віллі Вонкою та іншими героями і з радістю підтримали ідею поставити невеличку сценку із твору. Відбувалося це на одному із підсумкових уроків у тісному класному колі, куди запросили директора школи Андрія Орестовича. І нехай  не всі діти досконало вивчили слова, проте зіграли обрані ролі пречудово, а тоді ще й проаналізували вади виховання героїв роману та його проблематику. 




неділя, 19 березня 2017 р.

Пані Ліно, з Днем народження!

Сьогодні День народження видатної української письменниці Ліни Костенко. Пані Ліна (чомусь саме так хочеться її назвати, бо насамперед це красива тендітна жінка) належить до когорти поетів-шістдесятників, вона сучасний класик української літератури. Знайомі з дитинства з її творчістю ( чи не в кожному класі вивчають вірші Ліни Костенко), раді, що є сучасниками цієї великої людини. Її слова дуже влучні, часто безжально гострі і промовляють немовби до самого серця. Тому з вуст людей часто можна почути цитати з творів Ліни Костенко. Для багатьох вона є улюбленою поетесою. Моє захоплення творчістю пані Ліни почалось з університету. Саме її твори обирала для наукових досліджень, хоча дозволити собі купити книжку на той час не могла.У нагоді ставали бібліотеки та читальні зали. Зараз часто купую книжки як собі, так і дітям. Почесне місце на книжковій поличці займає збірка "Триста поезій", яку читаю-перечитую-вивчаю не лише я, а й діти. Дякуємо пані Ліні за те, що вона у нас є. Бо "...не було епохи для поетів, але були пети для епох".

пʼятниця, 10 березня 2017 р.

Чи знаєш ти Шевченка?

Сьогодні у нашій школі відбулась літературна гра-квест «Чи знаєш ти Шевченка?" для учнів 5 – 9 класів. Метою заходу було розширити знання учнів про життя і творчість Т.Г. Шевченка; сприяти вихованню національної самосвідомості учнів; формувати в учнів уміння працювати в команді; розвивати здатність до взаємодії; формувати громадянську і загальнокультурну компетентності; розвивати творчі здібності дітей; виховувати любов до національної культури, прагнення бути справжніми українцями; виховувати почуття гордості за Україну, за її національного генія – Тараса Григоровича Шевченка.
           До участі у грі долучилися учні 5 – 9 класів. Було сформовано 2 команди: «Діти України» (учні 8 класу) та «Шевченкознавці» ( учні 9 класу). Решта учасників були вболівальниками, які заробляли бали для улюбленої команди. Команди-учасники отримали маршрутні листи, у яких було вказано номери кабінетів у тій послідовності, у якій вони мали їх відвідати з метою отримання завдань. Складність полягала в тому, що номери кабінетів не збігаються з номерами класів, які там навчаються. У кожному кабінеті був вчитель, що видавав завдання та зараховував бали за правильні відповіді. У той час уболівальники активно шукали відповіді на заплутані запитання, що стосувалися життя і творчості Тараса Шевченка.

           Перемогу здобула команда «Шевченкознавці», котра швидше за суперників виконала усі завдання та заробила більшу кількість балів. Бажаємо подальших творчих успіхів нашим гравцям!

Вінок Кобзареві

Сьогодні ми долучилися до всеукраїнської акції «Вінок Кобзареві» і провели конкурс читців поезії Тараса Шевченка біля пам’ятника Шевченкові. Учні школи вивчили поезії, які ще не вивчали у школі, як от: «Розрита могила», «Заповіт», «Ну що б, здавалося, слова...», «Гомоніла Україна». Серед них балади «Лілея», «Тополя», уривок із балади «Причинна», поема «Сон (На панщині пшеницю жала)» і уривки із поем «Катерина» та «Кавказ», також уривок із послання «І мертвим, і живим…».

           Хотілося б відзначити учнів 9 класу, які дуже проникливо прочитали вивчені твори; ученицю 5 класу Галась Кароліну, котра вивчила «Лілею» та ученицю 7 класу Мацюк Діану, що прочитала напам’ять усю «Тополю».


четвер, 9 березня 2017 р.

Сторінками Кобзаря. Стежками Шевченка

Уклін Тобі, Тарасе, за Твої щирі труди.
Про Тебе рідний нарід ніколи не забуде.

           Сьогодні вся Україна вшановує пам'ять Великого Кобзаря. З цієї нагоди у нашій школі відбувся виховний захід «Сторінками Кобзаря. Стежками Шевченка».  Метою заходу було ознайомити учнів з життєписом  великого сина українського  народу – Т.Г.Шевченка. Виховувати  любов  і  повагу  до  спадщини, яку  нам  залишив  поет.  Вчити  дітей наслідувати  Т.Г.Шевченка  та  виконувати його  заповіти.  Діти пригадали найважливіші сторінки життя Тараса Григоровича, окремі з них було інсценізовано та проілюстровано рядками з Кобзаря. Роль малого Тараса Шевченка виконав учень 6 класу Покотило Володимир, а дорослого – учень 9 класу Яворський Максим. Дівчатка зі шкільного вокального ансамблю прикрасили свято своїм співом, допомогла їм у цьому вчитель музичного мистецтва Попковська А.Е. на святі була присутня сільський бібліотекар Чоп Г.Н., яка зробила книжкову виставку виставку «Наш Шевченко».


четвер, 23 лютого 2017 р.

День рідної мови

У Переспівській школі відзначили Міжнародний день рідної мови. Було проведено виховний захід на тему: «Збережемо наш скарб – рідну мову», під час якого діти дізналися про заснування свята та його витоки, святкування в Україні та світі. Говорили про необхідність вивчати, любити та берегти рідну мову, дбати про її чистоту, бо без неї немає нації. Лунали вислови видатних людей про українську мову, вірші та пісні у виконанні учнів.
               Окрема сторінка свята була відведена українській пісні. Діти інсценізували відому легенду про пісню, у якій йдеться про те, як Бог роздавав таланти різним країнам, Україні ж не вистачило і Господь обдарував її піснею.
              Згадали також видатних українських поетів, письменників та гумористів. Учні 8 та 9 класів гуртом (по 1-й строфі) читали вірш «Любіть Україну» Володимира Сосюри, після чого роздали глядачам синьо-жовті кульки.  А учень 6 класу Покотило Володя потішив присутніх гуморесками Павла Глазового.

             Остання сторінка була присвячена дню народження видатної української поетеси Лесі Українки. Зробили невеличкий екскурс у творчість та життєвий шлях письменниці. А Покотило Анна, учениця  7 класу, прочитала вірш «До мого фортепіано».

вівторок, 21 лютого 2017 р.

День рідної мови


21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови.

Рідна мова в рідній школі
Рідна мова в рідній школі!
Що бринить нам чарівніш?
Що нам ближче, і миліш,
І дорожче в час недолі?!
Рідна мова! Рідна мова!
Рідна мова! Рідна мова!
Перші матері слова,
Перша пісня колискова.
Як розлучимось з тобою,
Як забудем голос твій
І в вітчизні дорогій
Говоритимем чужою?!.
В кому думка прагне слова,
Хто в майбутнім хоче жить,
Той всім серцем закричить:
«В рідній школі рідна мова!»
                
                  Олександр Олесь

понеділок, 20 лютого 2017 р.

Пам'яті героїв Небесної Сотні



Небесну Сотню, Господи, прийми,


Прийми їх душі з білими крильми,

Прости, Всевишній, що не вберегли…


Сьогодні у Переспівській школі відбулись заходи щодо вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні. Спочатку провели лінійку за участю учнів

1 – 9 класів. Діти декламували вірші, вивчили і заспівали нові пісні, присвячені героям Майдану та вшанували їх пам'ять хвилиною мовчання.

А після уроків старшокласники разом із вчителями переглянули фільм-реквієм «Небесна Сотня в вирій полетіла…». Присутні не стримували емоцій…